EURÓPSKY MESIAC KYBERNETICKEJ BEZPEČNOSTI

Publikované:

EURÓPSKY MESIAC KYBERNETICKEJ BEZPEČNOSTI

Besedy
ilustračný obrázok kybernetická bezpečnosť

V dnešnej digitálnej dobe sú osobné údaje ohrozené viac ako kedykoľvek predtým. Zneužitie osobných údajov je stále častejším problémom v bežnom živote. Útočníci sa snažia využívať rôzne spôsoby pre získanie citlivých údajov obetí a ich následné zneužitie.

V rámci tohtoročnej kampane Európsky mesiac kybernetickej bezpečnosti sme pre žiakov prvých ročníkov pripravili 26. októbra 2023 prednášku. Jej cieľom bolo zvýšiť informovanosť o kybernetických hrozbách a poskytnúť informácie o tom, ako sa chrániť v online priestore. V úvode prednášky žiaci anonymne vyplnili  elektronický  dotazník. Na základe získaných informácií od žiakov o tom, ako používajú sociálne siete a internet, im učiteľ informatiky vysvetlil možné hrozby a zásady bezpečného používania internetu.

V závere žiaci vypracovali online test, ktorého cieľom bolo identifikovať podvodné e-mailové správy. Žiaci pochopili, že ak chcú svoje osobné údaje uchovávať v bezpečí, je dôležité pozorne uvažovať a kriticky myslieť, kým kliknú na nejaký odkaz na internetovej stránke sociálnej siete alebo v e-mailovej správe.

Verím, že táto prednáška spolu s aktivitami, ktoré žiaci absolvovali, pomôže k ochrane osobných údajov v kybernetickom priestore.

Ing. Stanislav Murdzik