Školský rok 2013/2014
Noc s netopiermi
Noc s netopiermi
Osvetové podujatie Noc s netopiermi sa v štátoch Európskej únie koná už po sedemnásty raz. V Humennom mala táto akcia premiéru 2. 10. 2013. Jej organizátorom bola Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Východné Karpaty. Na tejto akcii sa zúčastnili aj žiaci našej školy – dievčatá tretieho ročníka z odboru obchodná akadémia.
O netopieroch prišli do Humenného prednášať „netopierkari“ z Košíc a Michaloviec. Miroslav Fulín, dlhoročný pracovník Východoslovenského múzea v Košiciach, sa výskumu netopierov venuje organizovane od roku 1994, Štefan Danko, bývalý pracovník Zemplínskeho múzea v Michalovciach, oveľa dlhšie. Dozvedeli sme sa, že ide pritom o živočícha v mnohom jedinečného. Netopier je jediný náš aktívne lietajúci cicavec. Lieta za súmraku a v noci a pri lietaní sa orientuje echolokáciou. Živí sa výlučne hmyzom. Jedna večernica vraj skonzumuje za noc 2 000 až 2 500 komárov. Samička raz ročne rodí jedno mláďa. Netopiere v zime spia zimným spánkom a dožívajú sa aj 30 rokov. Keď odpočívajú a spia, visia dole hlavou. Netopier váži len toľko, aby ho uniesli blanité krídla, teda od 6 do 20 gramov. Náš najväčší netopier má rozpätie krídel 40 centimetrov. Na Slovensku žije 28 druhov. Všetky druhy sú chránené živočíchy a za úmyselné usmrtenie netopiera hrozí pokuta od 166 eur. Netopiere u nás žijú v dutinách stromov, v podkrovných priestoroch, v starých opustených štôlňach či jaskyniach. Väčšina netopierov zimuje v podzemí. Netopiere obľubujú tmavé opustené miesta bez prievanu.
Po prednáške sa všetci zúčastnení vydali na výpravu do blízkeho parku. Pred opustenou podzemnou chodbou, ktorá by mohla slúžiť ako zimovisko netopierov, natiahli „netopierkári“ sieť. Rozstrapkané špeciálne vlákno netopier svojimi receptormi nezachytí. Ani dlho po zotmení sa však do siete žiadny netopier nechytil. Odborníci to pripísali chladu a vetru.
Prednášku naši študenti hodnotili kladne. Aj tento druh environmentálne zameranej výchovno-vzdelávacej akcie prispieva k formovaniu mladého, zodpovedného človeka, ktorý by sa mal vlastnými silami usilovať o zlepšenie svojho životného prostredia.
Ing. Miroslav Zozuľak
Jesenná úprava okolia školy
Sčítanie vtáctva na zimných kŕmidlách
Sčítanie vtáctva na zimných kŕmidlách
Príchodom zimy sa začala sezóna prikrmovania vtáctva v našom okolí. Prikrmovaním pomáhame vtáctvu prekonať náročné obdobie, no taktiež máme možnosť sledovať správanie rôznych druhov vtákov, ich vzhľad či medzidruhové kontakty takmer z bezprostrednej blízkosti.
V týždni od 27. januára do 2. februára 2014 Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko so sídlom v Bratislave organizovala celoslovenskú akciu pod názvom Sčítanie vtáctva na zimných kŕmidlách. Podstata spočívala v sledovaní života na kŕmidle a zaznamenávaní druhov a počtov vtákov, ktoré sa na kŕmidle objavia. Zo všetkých pozorovaní sa viedli záznamy určené na celkové vyhodnotenie.
Do tohto podujatia sa už po druhýkrát zapojila aj Stredná odborná škola A. Warhola v Medzilaborciach. Veľmi nás teší, že v minulom roku sme boli jedinou strednou školou na Slovensku, ktorá túto aktivitu zrealizovala. Okrem možnosti sledovania naozaj pekného prírodného divadla naši študenti B. Osvicinskyj, D. Sičák, T. Palej a A. Džugan pozorovali a určovali vtáky, ktoré sa objavili pri kŕmidle umiestnenom v areáli školy. Počas pozorovania študenti zaznamenali 11 druhov vtáčikov.
Prikrmovanie vtáctva je jednou z najúčinnejších metód pestovania pozitívneho vzťahu mládeže k prírode a živým organizmom.
Ing. Miroslav Zozuľák
Premietanie filmu Vlčie hory
Premietanie filmu Vlčie hory
Jednou zo zaujímavých aktivít v rámci environmentálnej výchovy v našej škole bolo premietanie prírodopisného filmu Vlčie hory. Na podujatí, realizovanom 31. januára, sa zúčastnili žiaci všetkých ročníkov.
Tvorcovia filmu /filmár divokej prírody Erik Baláž, spolu s kamarátmi Karolom Kaliským a Jozefom Fialom/ sa zamerali na Východné Karpaty, ktoré sa v minulosti nazývali aj Vlčími horami, pričom sa natáčalo na území troch krajín: Slovenska, Poľska a Ukrajiny. Nachádza sa tam špeciálne zoskupenie živočíšnych druhov. Nikde v Európe nenájdeme žiť vedľa seba vlky, medvede, rysy, zubry či bobry. Takáto kombinácia vlastne na iných miestach chýba. Tento film ponúka cestu späť do čias, keď európska divočina bola naozaj divoká a živá organická jednotka. Ponúka tiež možnosť pozrieť sa do očí tvorom, s ktorými sme kedysi žili spolu v našej spoločnej minulosti. Je to príbeh o jednej z posledných divočín v Európe, kde každý tvor hrá svoju úlohu vo večnom kolobehu života a smrti.
Zhliadnutím tohto filmu sme určite prispeli k rozvíjaniu pozitívneho vzťahu našich žiakov k prírode, k ochrane a tvorbe životného prostredia. Pripomenul nám, ako máme vzdať hold prírode okolo nás.
Ing. Miroslav Zozuľak
Recykluj a vyhraj
Recykluj a vyhraj
Aj v školskom roku 2013/2014 sme mali školských povinností a mimoškolských aktivít neúrekom, avšak súťaž vyhlásená firmou MILK-AGRO, s. r. o., nás opäť oslovila. Študenti našej školy sa pod vedením učiteľov Ing. Miroslava Zozuľaka, koordinátora environmentálnej výchovy, a Mgr. Mariána Mazanca zapojili do 11. ročníka súťaže Recykluj a vyhraj 2013/2014. Hlavným cieľom súťaže je podporovať zdravý životný štýl konzumáciou mliečnych SABI výrobkov, ako aj ochrana životného prostredia. Súťaž prebehla v týchto kategóriách: zber SABI viečok, zber tetrapaku mlieka SABI, výtvor z výrobkov SABI, najdlhší had SABI, zvuková nahrávka, prepojenie projektov.
Oficiálne vyhodnotenie súťaže a odovzdanie cien sa uskutočnilo 29. mája v PKO Čierny orol v Prešove. Úspešné školy si od spoločnosti MILK-AGRO za svoju aktivitu odniesli notebook, spoločenské hry, 100 ks tričiek s logom SABI a nákupné poukážky. Slávnostné oceňovanie úspešných škôl moderoval slovenský herec Martin Mňahončák. Aj keď sme neobhájili prvé miesto z minulého ročníka, náš OROL SABI v kategórii F1 (výtvor z obalov výrobkov SABI) získal umiestnenie v prvej desiatke.
Zapojením sa do tejto súťaže sme sa usilovali u našich študentov upevniť kladný vzťah k prírode, konať uvedomele, zodpovedne a aby si tieto návyky preniesli do budúcnosti. Touto cestou ďakujeme všetkým, ktorí sa zapojili do súťaže a pomohli našej škole získať pekné umiestnenie.
Ing. Miroslav Zozuľak